Sunday, August 19, 2018

Happy New Year 2008

Its is a sad time for Kenya. But we have total faith that Kenya as a nation will pull through! Tonight as you welcome the new year pray and sing these these words – Kenya National Anthem ‘ O God of all creation, bless this our land and nation, justice be our shield and defender, may we dwell in unity,

Let one and all arise
With hearts both strong and true.
Service be our earnest endeavour,
And our Homeland of Kenya,
Heritage of splendour,
Firm may we stand to defend.

Let all with one accord
In common bond united,
Build this our nation together,
And the glory of Kenya,
The fruit of our labour
Fill every heart with thanksgiving.

Ee Mungu nguvu yetu
Ilete baraka kwetu
Haki iwe ngao na mlinzi
Natukae na udugu
Amani na uhuru
Raha tupate na ustawi.

Amkeni ndugu zetu
Tufanye sote bidii
Nasi tujitoe kwa nguvu
Nchi yetu ya
Kenya tunayoipenda
Tuwe tayari kuilinda.

Natujenge taifa letu
Ee ndio wajibu wetu
Kenya istahili heshima
Tuungane mikono pamoja kazini
Kila siku tuwe nashukrani.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Old News

Sponsorship